Wenedzi -Początki Lechickie cz. 3

Kontynuując nasze tropy i odnosząc się do ostatnich filmików z cyklu Początki Lechickie dotarliśmy do okresu 1800 -1700 p.n.e. na terenach Europy wschodniej , a więc i Polski .

Jest to czas kiedy na nowo jednocześnie odradzają się cywilizacje – Grecka po najeździe Achajów oraz w wyniku koegzystencji przez 200 lat z tajemniczymi Hyksosami cywilizacja Egiptu.

Zaś w tym czasie na północ od Grecji zaczynając od M.Kaspijskiego i Czarnego aż po rzekę Ren na zachodzie Europy istnieje silny sojusz pod postacią Imperium Scytów ze scytami królewskimi , które około 1700 p.n.e. istnieje pod nazwą już Wendów-Wenetów i innych plemion. Miedzyinnymi to byli sami Weneci , Nurowie, Lęgowie,Istowie(estowie) -Bałci indoeuropejscy oraz na południu i poł-wschodzie Budynowie (druidzi).

Tak więc na naszych ziemiach Europejskich także istniała oparta na silnym sojuszu władajacym jednym językiem kultura silna i zorganizowana w potężne, i ogromne państwo okreslane przez cywilizacje Grecji ,Egiptu ,Persji potem Rzymu ,Bizancjum itd… jako Scytami ,Szczytami,Wandalami,Wendami ,Slavic,Peoples, Slavics Celts, Wenetami,Wenedeami, Suevian , Sklawenami,,Sarmatami etc….

Jednym z plemion tzw. królewskich i tajemniczych opisywanych przez historyków z XVI w. byli Wenedowie w innych językach Veneter,Vendes, Vandalorum ( tutaj przytoczę ciekawostkę: Czy wiedzieliście ,że do 1972 roku monarchowie duńscy nosili tytuł „ de venders konge” czyli króla Wenedów?!?!, a wczesniej do XVI w. tytuł „ Rex Sclavorum” czyli król słowian – chodziło tu o słowian z podbitych na jakiś czas ziem Rugii,Longombardii i okolic)hmm fakty są w historii.

Takie fakty potwierdzają , że te wiele nazw potwierdza istnienie tego plemienia, nawet Mieszko I w sagach skandynawskich zwany był dux Vandalorum Misico Nomine -książę Wandali Mieszko.-jako Słowian zamieszkujacych nasze Ziemie!!!!

Również na potwierdzenie tegoz wielu kronik i podań czy to Europejskich czy Arabskich można wyczytać iż wiele grodów i miast na terenach od Renu aż na wschód i południe Europy po Azję mniejszą nazwane było mianami od Wenedów, a nawet te które lezały na terenach innych plemion Słowiańskich , co wysuwa oczywisty wniosek iż te plemiona żyły w ścisłym sojuszu jako duże Imperium.

Zatem nazwa Wenedów jest tak stara ,że siega tych czasów wspólnoty Bałto-słowiańskiej ,mówiących tym samym językiem aż po Grecję i Morza Czarne i Kaspijskie.

Co w późniejszych wiekach potwierdzają kronikaże , np. Adam Z Bremy , Wilhelm z Rubruk.

Studiując historię wniosek jest jasny:

ówczas od 17 w p.n.e. do czasów tzw królów chrześcijańskich słowian ,Wenedami ,Wandalami,Wendami,Windenami nazywane byłu ogólnie plemiona słowiańskie całej Europy od zachodu po wschód aż po Bałkany.

Zatem Słowianie tamtejsi zawsze przypisana mieli tę nazwę Wenedów, Wandali,Winidów , którzy porozumiewali się wspólnym językiem np. wg kronik wegierskich Lingua Vandalicus czy Lingua Vandalica Slavica a więc językiem Wandalijskim czyli Słowiańskim.

Wracamy więc do genezy owych Wandali.

Pod tymi okresleniami skrywali się (patrząc na ziemie dzisiejszej Polski ,Ukrainy,Białorusi i Litwy) Wenedzi, Nurowie, Lęgowie w sojuszu z Bałtami Istami-estami i na południowym wschodzie Budynami potem oczywiście te nazwy plemion zmieniały się sukcesywnie w zalezności od rozwoju wydarzen.

Zatem:

do 1800 r.p.n.e. Istnieje Imperium Scytów ze scytami królewskimi pod panowaniem Lacha-Lecha Sarmaty wojownika indoeuropejskiego pochodzącego z Iranu (tak określano w starożytności ziemie na południu Morza Czarnego i Kaspijskiego ) wybranego na wiecu , który zapoczątkował dynastię Lachów-Lechów i comes militi- szlachty , dzieci króla.

To imperium w nazewnictwie użytym w kronikach przekształca się w Wenedów,Wandalów etc… mówiących ogólnym językiem Wandalijskim patrz staropolskim pisanym w głagolicy!!!!

Kim były zatem poszczególne plemiona?

Plemieniem Wenetów w Wandali okreslane były plemiona scytów królewskich , które opisałem

oraz Nurowie -Lęgowie a do imperium nalezeli też Istowie -estrowie-Bałci (aż do 1000 r n.e.)oraz Budynowie (druidzi)

Nurowie – Neurowie zatem to było jedno ze starych słowiańskich plemion

zamieszkujące ziemie dzisiejszego Podlasia i Polesia czyli dzisiejszej pólnocnej Ukrainy i południowej Białorusi ( o nich wspomina chociażby Herodot w V w p.n.e.) zwani w późniejszych wiekach Antami, Sporami i Wenedami na zachodzie.Mówiono i nadal w legendach na Litwie mówi się o Nurach jako dwudysznikach czyli plemieniu o dwóch duszach , któryrzy zamieniali się w wilka, czy wilkołaka , a potem i strzygi czy wampiry by powracać do swoej ludzkiej postaci. Tak tak stad na Litwie lachy to Lykanie.

Kolejni Słowianie to byli tp Istowie -Estiowie inaczej ludy indoeuropejskie Bałci ,którzy zamieszkiwali południowo wschodnie wybrzeże morza zwanego wandalijskim ,suewskim, sarmackim a potem bałtyckim, na wschód od ujścia rzeki Wendy-Wandali-Vistuli-Wisły.

Według badań archeologicznych i historycznych tereny Bałtów-Istów sięgały wczesniej aż po górny Dniepr i Okę.

Kolejnym olbrzymim plemieniem byli wymienieni tu Budynowie – Druidzi którzy żylina południu Europy granicząc z Greckimi gelonami aż po wschód do wybrzeży morza czarnego i kaspijskiego po Persję.

To właśnie to plemie pod wodzą scytów królewskich wraz z gelonami greckimi wciąga w wojnę partyzancką nadciagajace wojska perskie króla Dariusza w 513 r p.n.e. ostatecznie zmuszając wyniszczone ich wojska tzn Persów do odwrotu.

Podsumowując:

W momencie odradzania się cywilizacji Greckiej -Mykeńskiej i Egipskiej od 10 dynastii na terenach europy istniejedo 18 w p.n.e. Scytia a potem zwane Wenedami-Wandalami Imperium zrzeszajace w sojuszu plemiona słowian i bałtów -plemion indoeuropejskich aż na wschód i południe po morza Czarne i Kaspijskie, w którym obowiazuje ogólny język słowiański .Imperium pod panowaniem w latach 1800 -1700 p.n.e. władcy Lacha-pana-lecha-pasterza , który z kolei zapoczatkował dynastię na setki lat.

Imperium nie pokonane aż do XV wieku n.e.

W kolejnym odcinku zaczniemy analizować poszczeglnych władców i zmiany zachodzace na ziemiach imperium i u sąsiednich cywilizacji. Sława!!!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*